2012 m. vasario 21 d.

Spekkoek ir Kueh Lapis Legit. Kas, kaip ir kodėl.

Dvi spekkoek versijos
Na, kadangi jau prisipažinau apie savo neblėstančią slaptą meilę Olandijai, pagaliau galiu ir vienu kitu smagesniu olandišku receptu pasidalinti.
Mano pažintis su Spekkoek prasidėjo Olandijoje (įdomu, kur dar kitur galėjo prasidėt). Buvo vasario pabaiga, o mes, slėpdamiesi nuo vėjo ir dulksnos, Madurodam parko kavinėje gėrėm kavą su pienu ir obuolių pyragu (<--man) bei spekkoek (<--mano olandui draugui). Kad ir kiek jis mane įtikinėjo paragauti to, anot jo, nepaprasto olandiško pyrago, aš atsisakydavau, galvodama, kad medučio pyrago galiu gauti ir Lietuvoje. Vis tik jo atkaklumas nugalėjo ir aš turėjau pripažinti, kad spekkoek visai nėra medutis. Tiesa, prieskoniai panašūs, tačiau visa kita skiriasi. Mano olandas kompanionas užsiminė, kad olandai spekkoek dažniausiai kepa (na, gerai, perka) žiemą, kaip ir daugumą tokių kepinių, į kurių sudėtį įeina speculoos (aštrūs prieskoniniai sausainiai kepami gruodžio pradžioje per Šv. Mikalojaus dieną, kai pas olandus apsilanko Kalėdų senelis) prieskonių.

Spekkoek savo sudėtimi ir kepimo technika primena vokišką baumkuchen ar lietuvišką šakotį. Nesutariama, ar spekkoek pirmiausia pradėtas gaminti Olandijoje ir tada užkariautojų ir narsiųjų olandų keliautojų nuvežtas į Indoneziją, ar, atvirkščiai, Indonezijos gyventojai išmokę olandus šio pyrago gudrybių. Bet kuriuo atveju, tiek Indonezija, tiek Olandija šį pyragą kepa. Indonezijiečiai - dažniausiai Kinų Naujiesiems metams, o olandai - Kalėdų laikotarpiui. Olandiškas spekkoek pavadinimas reiškia šoninės pyragą, kadangi pyragas savo išvaizda kiek primena sluoksniuotą šoninės gabalėlį (man, kaip nevalgančiai šoninės, jis visiškai nepanašus), o indonezietiškas Kueh Lapis Legit reiškia saldų sluoksniuotą pyragą. Angliškai jis dar vadinamas Prieskoninis tūkstančio sluoksnių pyragas (Thousand layer spice cake).
Jei pradėsite googlinti spekkeok are lapis legit, pamatysite, kad google meta dvi pyrago versijas - vieną, kurioje visi sluoksniai yra vienodos spalvos, tačiau kiekvieną jų skiria tamsesnė juostelė (t. y. grilio pagalba apskrudęs sluoksnio viršus), ši versija gaminama Indonezijoje; bei antrą, kurioje vienas sluoksnis baltas, kitas tamsiai rudas (t. y. dalis tešlos pagardinama prieskoniais, o kita paliekama be prieskonių), ši versija dažniausiai sutinkama Olandijoje ir man taip priminė mūsiškį medutį. Nežinau, kuri versija tikroji ar, kuri geresnė, bet pirmiausia nusprendžiau išbandyti vienos tešlos pyragą, t. y. Indonezijos versiją (nors tiesą pasakius, ir olandai ją kepa, tik man neteko matyti), o vėliau ir skirtingų spalvų sluoksnių versiją.
Perskaičiau daugiau nei dvidešimt blog'ų įrašų ir forumų, kol įgavau bent kažkokį supratimą apie tai, koks spekkoek turėtų būti:
1) Pagrindinis nesutarimas yra dėl kiaušinių kiekio. Tiksliau, dėl kiaušinių trynių kiekio. Išvada: kuo daugiau trynių, tuo pyragas šlapesnis, sunkesnis ir sodresnis. Jei trynių dėsite mažiau (na, jei 12 trynių laikysime mažu kiekiu), pyragas bus puresnis, sausesnis. Kokį kiaušinių kiekį pasirinksite, priklausys nuo jūsų skonio ir pomėgių. Aš rinkausi 30 trynių receptą ir pyragas gavosi tikrai keistai šlapias. Beje, prie šlapumo ir sunkumo taip pat prisidėjo saldintas sutirštintas pienas.
2) Prieskoniai, kurie naudojami abejoms pyrago versijoms yra mūsiškiai meduolių prieskoniai: cinamonas, muskatas, kardamonas, gvazdikėliai. Kiti dar deda baltųjų pipirų, imbiero, muskato kevalo miltelių (kurių Lietuvoje nė su žiburiu nerasite), treti papildomai naudoja anyžius ir kalendrą, o ketvirti sudeda visus prieskonius, kuriuos tik turi. Vėl gi, rinkitės pagal skonį, bet patarčiau įdėti daugiau prieskonių, imbiero ir gvazdikėlių, kad pyragas turėtų tą specifinį skonį ir kvapą. Indonezietiškai versijai prieskonių reikia mažiau, tuo tarpu versijai, populiariai Olandijoje, prieskonių nepagailėkite.
3) Pyragas kepamas sluoksnis po sluoksnio toje pačioje formoje, tad tai užtrunka šiek tiek ilgiau, nei su kitais pyragais. Vienos tešlos versijoje svarbiausia kepti viršutinėje orkaitės lentynoje įjungus grilio funkciją, kad atsirastų tamsesnė sluoksnio juostelė ir pyrage matytųsi perskyrimai. Tuo tarpu kepant iš dviejų skirtingų spalvų tešlų, grilio funkcija nėra būtina. Na, bet pakenkti irgi nepakenks.
4) Keistas skirtumas, bet spekkoek iš vienos tešlos dažniausiai kepamas kvadratinėje formoje, tuo tarpu dvispalvis spekkoek kepamas apvalioje. Suprantama, nėra jokios būtinybės rinktis būtent tokias formas, jei norite galite kepti nors ir žvaigždutės skardoje.

Skoniu abu pyragai panašūs, bet man kaip biskvitų ir purių pyragų mėgėjai, mielesnė ir skanesnė pasirodė mažiau trynių (tik 10!) turinti olandiška spekkoek versija.
Kadangi abi versijos jau išbandytos, pažadu netruks įdėti ir tikslius receptus, kai tik rasiu laiko nuotraukoms patvarkyti :)

1 komentaras:

  1. Skonio ekspertas ChaNerv rekomenduoja! Teko ragauti tik olandišką pyrago versiją (būtent tą nuotraukoje po kaire). Turiu pastebėti, kad velniškai skaniai tinka kartu su karštu vynu (išbandyta su Glüehwein). Beje, ir atrodo tas pyragas labai estetiškai gražiai. Užskaitau :)

    AtsakytiPanaikinti