Kai pasakiau, kad rašau įrašą apie
penktąją Whole30 savaitę,
Indrė nusijuokė, kad "būna tik keturios savaitės". Iš tiesų, keturios savaitės sutelpa į 30 dienų, o penkios - nebe. Tačiau ir tas dvi ar tris dienas (o liepa kaip tik turi 31 dieną ir po keturių savaičių dar lieka trys dienos iki mėnesio pabaigos) valgyti reikia, o gera pabaiga yra tokia pati svarbi, kaip ir puiki pradžia. Tad štai ir paskutinis įrašas apie mano
liepos Whole30.
Liepos pabaigoje kaip tik buvo išleistas
Saveur The India Issue žurnalas, pilnas nuostabiai atrodančių kario receptų, tad jau po kelių pirmųjų puslapių žinojau, kad šią savaitę be aštraus kario (ar net kelių) niekur nedingsiu. Beje, visiems tiems, kurie abejojate dėl paleo mitybos, nes joje tiek mėsos, o mėsos valgyti kasdien nenorite, šios savaitės meniu puikus pavyzdys, jog paleo tikrai nėra vien mėsos valgymas.
Kadangi prašnekom apie karį, prisiminiau praėjusių metų
kelionę į Londoną ir keistą kambariokę hostelyje (jei keliauju viena, hostelyje apsistoti daug smagiau, nes yra su kuo susipažinti, pabendrauti ir praleisti laiką). Penkiavietyje kambaryje nakvojome aš, dvi vokietės, venesuelietė ir kinė (kuri kelis metus jau gyvena Čekijoje). Viena iš vokiečių buvo čia atvykusi rašyti darbo universitetui apie tai, kaip kolonijos veikia kolonizatorių, šiuo atveju - kaip Indijos kultūra paveikė Didžiąją Britaniją. Ir ji buvo truputėlį keistoka, amžinai besiskundžianti viskuo (pvz., ji užsipuolė kinę, jog Kinijoje labai prasti viešbučiai... kol paaiškėjo, kad Kinijoje ji norėjo nakvynę rasti už ~30 Lt), vakarus leidžianti su perpus už ją jaunesniais hostelio vaikinais, po ko grįždavo nakvoti apie pirmą nakties ir 15 min. kuisdavosi po savo šlamančius maišiukus. Taigi keistoji vokietė vieną vakarą pateikė hipotezę, jog karis yra populiariausias valgis Didžiojoje Britanijoje. Aš, suprantama, su ja nesutikau. Kokia nesąmonė! Didžioji Britanija juk turi savo patiekalų, tad neabejotinai karis negali būti populiariausiu patiekalu. Ar gali? Jau grįžusi namo iš Londono, radau keliose vietose pateiktą tą pačią nuomonę, kad britai ne tik namie labai dažnai gamina karį, bet ir užsisako kario patiekalų išsinešimui ar restoranuose. Tai gana greitai pagaminas, sotus ir labai universalus patiekalas - būtent šios savybės ir pelnė kariams šlovę ir populiarumą.
P. S. jei kas turit patikrintų beprotiškai skanaus kario receptų, labai lauksiu jūsų pasidalinant jais su manimi - pažadu jus už tai mylėti iki gyvenimo galo (negi tokia perspektyva ne viliojanti?).
Tuno ir avokado salotų geldelės
2 kietai virti kiaušiniai
1 skardinė tuno savo sultyse
1/2 prinokusio avokado
1/4 puodelio žaliųjų alyvuogių
1 arb. š. itin tyro alyvuogių aliejaus
1/4 arb. š. malto kumino
1/4 arb. š. rūkytos papriko miltelių
1/4 arb. š. česnako miltelių
žiupsnelis kajeno pipirų, baltojo pipiro, druskos
salotos lapų, kuriuose tieksite salotas
Tuną nusunkite, kiaušinį šakute sutrinkite iki košės, alyvuoges supjaustykite riekutėmis, viską (išskyrus salotų lapus) gerai sumaišykite, padalinkite į salotų lapus, kuriuos prieš valgydami susukite (kaip sukate balandėlį ar lietinius) arba, jei salotos išgaubtos, naudokite kaip dubenėlius (tačiau valgomus dubenėlius!).
Salotos su keptais pomidorais ir ančiuviais
6 pomidorai
žiupsnelis drukos, pipirų
sauja petražolių
16 ančiuvių filė
salota
Salotų padažui
2 česnako skiltelių
1 š. garstyčių
žiupsnelis druskos ir pipirų
1/2 citrinos sultys
2 arb. š. baltojo vyno acto
300 ml alyvuogių aliejaus
Pomidorus nuplaukite, supjaustykite ketvirčiais, pabarstykite druska ir pipirais, apliekite šlakeliu aliejaus ir 160 С orkaitėje kepkite apie 20 min. Palikite atvėsti. Padažui skirtas česnako skilteles susmulkinkite, padažo ingredientus sudėkite į rankinio trintuvo indą ir trinkite, kol padažas taps emulsija (labai primena majonezą, net ir be kiaušinių trynių). Salotoms skirtas sudėtines dalis sumaišykite, įdėkite truputį padažo (o kitą dėkit į šaldytuvą ir taupykite kitoms salotoms) ir tiekite.
Kiaušiniai geltoname kario padaže
1 š. kokoso aliejaus
1 nedidelis svogūnas
1 skiltelė česnako
2 š. geltonosios kario pastos
50 ml apelsinų sulčių
200 ml kokoso pieno
4 kietai virti kiaušiniai
svogūnų laiškų
Svogūną ir česnako skiltelę smulkiai supjaustykite ir apkepkite keptuvėje su kokoso aliejumi. Į keptuvę įdėkite kario pastos, išmaišykite ir dar pakaitinkite. Supilkite apelsinų sultis, kokoso pieną, išmaišykite ir minutę leiskite sušilti. Tada sudėkite kiaušinius, suberkite svogūnų laiškus ir pakaitinkite iki ims vos vos virti. Padalinkite į keturis dubenėlius bei tiekite.
Šalta kreminė brokolių sriuba
1 brokolis
1 česnako galvutė
1 arb. š. druskos
2,5 š. kokoso aliejaus
2 puodeliai (500 ml) kokoso pieno
0,5 arb. š. garstyčių sėklų
0,5 arb. š. maltos kalendros
0,5 arb. š. malto kumino
0,5 arb. š. čili miltelių
Orkaitę įkaitinkite iki 180 C. Česnako galvutę perpjaukite pusiau, apšlakstykite aliejumi, suvyniokite į aliuminio foliją ir dėkite į skardą. Brokolio galvą supjaustykite gabaliukais (na, gabalais), suberkite į dubenį, pabarstykite druska ir apliekite kokoso aliejumi, viską suberkite į kitą folijos lakštą, susukite ir dėkite į tą pačią skardą, kurią pašaukite į orkaitę bei kepkite 30 min. Brokolį ištraukite ir palikite atvėsti, o česnako galvutei dar leiskite pakepti papildomas 20 min. Ištraukę leiskite atvėsti, o tada brokolį, česnaką ir kokoso pieną supilkite į rankinio trintuvo indą ir gerai sutrinkite. Keptuvėje įkaitinkite šiek tiek kokoso aliejaus, suberkite garstyčių sėklas ir leiskite jos minutę paspragsėti. Išberkite sėklas į nedidelį dubenėlį, sumaišykite su maltomis kalendromis, kuminu ir čili. Prieš tiekdami sriubą, ant viršaus pabarstykite paruoštais prieskoniais. Jei kiek per saldu, galite įspausti šiek tiek citrinos sulčių.
Aštrus saldžiųjų bulvių ir kopūstų kario troškinys
3 š. ghi sviesto
1,5 arb. š. kumino sėklų
0,5 arb. š. malto kajeno pipiro
0,5 arb. š. ciberžolės
1 čili pipiras
2 lauro lapai
1 nedidelis raudonasis svogūnas
680 g saldžiųjų bulvių
4 slyviniai pomidoriukai
0,5 nedidelio kopūsto
druskos
Įkaitinkite keptuvę su ghi sviestu, suberkite kumino sėklas ir kaitinkite 1-2 minutes, kol jos ims sproginėti. Suberkite čili miltelius, ciberžolę, smulkiai supjaustytą čili pipirą, lauro lapus ir raudonąjį svogūną (jį perpjaukite į keturias dalis ir supjaustykite riekutėmis). Pakepinkite iki svogūnas suminkštės. Bulves supjaustykite nedideliais kubeliais, kopūstą - 2 cm gabaliukais, pomidoriukus susmulkinkite, viską suberkite į keptuvę su prieskoniais ir svogūnais, įberkite druskos. Uždenkite ir virkite iki bulvės suminkštės, t. y. apie pusvalandį.
Receptas iš Saveur (2014 issue 8-9)
Vištienos sriuba su "makaronais"
1 š. kokoso aliejaus
0,5 svogūno
1 morka
1 saliero stiebelis
0,5 arb. š. džiovinto čiobrelio
1 litras naminio vištienos sultinio
1 puodelis plėšytos vištienos (t. y. virtos vištienos, kurią šakute suplėtyti smulkiais gabaliukais)
kupinas šaukštas susmulkintų petražolių
2 kiaušiniai
druskos, pipirų
Puode įkaitinkite aliejų, suberkite susmulkintą svogūną, plonai pjaustytą morką ir supjaustytą saliero stiebelį ir kepkite, kol jie suminkštės. Suberkite džiovintą čiobrelį, supilkite sultinį ir sudėkite vištieną. Vos vos užvirkite ir ant nedidelės ugnies pavirkite apie 15 min., kol daržovės suminkštės. Įmaišykite petražoles. Kiaušinius vos vos paplakite. Sriubą pamaišykite į vieną pusę, sukurdami skysčio judėjimą ratu, o tada nedidele srovele iš lėto pilkite kiaušinius - taip sukursite "makaronus". Sriubą nukelkite nuo viryklės ir leiskite pastovėti porą minučių. Kiaušinius atskirkite šakute, pagardinkite druska bei pipirais bei tiekite.