2014 m. rugpjūčio 22 d.

Trečioji Whole30 savaitė

Trečioji mano Whole30 savaitė pasižymėjo viena spalva: apelsinai, morkos, šafranas, dar kartą morkos, pomidorai ir netgi naminių kiaušinių tryniai - visi švytėjo oranžine spalva. Antroji savaitė buvo labiau žalia, o pirmoji - gelsva. Kad ir kaip bebūtų man trečioji savaitė labiausiai patiko iš visų penkių, tiek gaminimo, tiek ir prigamintų patiekalų sudorojimo prasme. Tikiuosi, patiks ir Jums.

Vištienos salotos su slyvų, kalendros ir mėtų padažu
4 salotos lapai
1/2 apelsino
1 viščiuko šlaunelė (ar kita dalis)
1 agurkas
2 š. slyvų, kalendros ir mėtų padažo (žr. receptą toliau)

Daržoves nuplaukite, susmulkinkite, apelsiną nulupkite ir suplėšę skiltelėmis jas taip pat padalinkite į 2-3 dalis, vištieną susmulkinkite, viską sudėkite į lėkštę, apšlakstykite padažu ir ant viršaus sutrupinkite sėklų duoneles. Pakaks vienam asmeniui.


Slyvų, kalendrų ir mėtų padažas

500 g slyvų
ryšulėlis kalendrų
10 mėtos lapelių
2-3 česnako skiltelės
0.5 arb. š. kajeno pipiro
0.5 arb. š. druskos

Slyvas nuplaukite, išimkite kauliukus ir supjaustykite. Suberkite į puodą, įpilkite 60 ml vandens ir pastatykite ant viryklės bei užvirkite. Tuomet sumažinkite ugnį, uždenkite dangčiu ir ant nedidelės ugnies dar virkite apie 15 min., kol slyvos suminkštės. Leiskite atvėsti. Nuplaukite kalendros ir mėtų lapus, nusausinkite. Perpjaukite česnako skilteles. Žoleles ir česnaką sudėkite į virtas slyvas, įberkite druskos ir kajeno pipiro bei viską sutrinkite rankiniu trintuvu. Tuomet padažą dar pavirkite 3-5 min. Prieš naudodami leiskite atvėsti. Tinka tiek kaip padažas prie sėklų duonelių, tiek prie paukštienos patiekalų, tiek ir į salotas. 

Košės su bananais ir kokoso miltais receptą galite rasti čia.

Keptų baklažanų užtepėlė su sėklų duonelėmis
2 nedideli baklažanai
2 česnako skiltelės
druskos ir pipirų
125 ml kokoso pieno
75 ml šviežių petražolių lapelių
3 š. tahini (sezamų pastos)
4 arb. š. citrinos sulčių
1 arb. š. malto kumino
1 arb. š. druskos
Baklažanus perpjaukite perpus, peiliu galiuku padarykite 5 mm gylio 4 įpjovas. Česnako skilteles supjaustykite ketvirčiais (t. y. į keturias dalis išilgai) ir po vieną ketvirtį įgrūskite į įpjovas. Baklažanus apibarstykite druska ir pipirais ir odelės puse padėkite ant kepimo skardos, kurią pašaukite į iki 230 C įkaitintą orkaitę. Baklažanus kepkite kol jie taps visiškai minkštučiai ir apskrus, 20-30 min. Ištraukę iš orkaitės apverskite odele į viršų ir palikite atvėsti. Tuomet šaukštu išgramdykite baklažaną iš odelės (įskaitant ir česnaką) į dubenį. Virtuviniame kombaine ar rankinio trintuvo inde sumaišykite kokoso pieną, petražoles (pirmoje nuotraukoje petražolių kiekis tik dėl grožio, jų tikrai tiek nereikia), tahini pastą, citrinos sultis, kuminą ir druską. Sutrinkite viską iki vientisos masės. Į kombainą ar trintuvo indą suberkite išskobtą baklažaną bei česnaką ir dar kartelį sutrinkite. Masė neturi būti labai vienalytė, šiokia tokia tekstūra joje turi būti jaučiama. Baklažano užtepėlę išpilkite į dubenėlį, apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir pabarstykite čili pipirų dribsniais ar kitokiais prieskoniais. Tiekite su sėklų duonelėmis ir šviežiomis daržovėmis.
Receptas iš Coconut Every Day

Ispaniška paella su žiedinio kopūsto ryžiais
3 š. ghi sviesto
1/2 raud. svogūno
2 skiltelės česnako
1 cukinija
2 morkos
250 g vyšninių pomidoriukų
1 š. paprikos miltelių
čili pipirų dribsnių
druskos
truputis šafrano
1 žiedinio kopūsto galva
160 g šaldytų krevečių
100 g rūkytos lašišos
Morkas, cukiniją ir svogūnus nulupkite ir supjaustykite nedideliais gabalėliais, česnakus sumulkinkite. Į įkaitintą keptuvę su ghi sviestu, suberkite daržoves, svogūną ir česnaką bei apkepkite. Suberkite perpjautus vyšninius pomidoriukus. Žiedinį kopūstą atskirkite į žiedinėlius, juos suberkite į virtuvinį kombainą ir susmulkinkite iki masė ims priminti ryžius. Į keptuvę su daržovėmis suberkite prieskonius bei žiedinį kopūstą ir pakepkite dar 5 min. Tuomet suberkite atšildytas virtas krevetes, suplėšykite rūkytą lašišą mažais gabalėliais, išmaišykite ir tiekite. 

Trinta morkų sriuba su kokoso traškučiais
900 g morkų
1 nedidelis svogūnas
5 česnako skiltelės
nykščio dydžio imbiero gabalėlis
1 l sultinio
1 kriaušė
2 š. citrinos sulčių
druskos, pipirų
sauja nesaldintų kokoso traškučių

Svogūną, imbierą ir česnaką susmulkinkite ir apkepkite aukštesnėje keptuvėje su kokoso aliejumi, kol svogūno gabalėliai taps permatomi. Morkas nulupkite ir supjaustykite nedidukais gabaliukais (kuo mažesni gabalėliai, tuo greičiau jie išvirs) bei suberkite į keptuvę. Ant morkų supilkite sultinį, suberkite kriaušę, supilkite citrinos sultis ir užvirkite. Kai užvirs, viryklės temperatūrą sumažinkite bei virkite toliau kol morkos gabalėliai suminkštės. Tuomet nukelkite puodą ir rankiniu trintuvu sutrinkite sriubą, pagal skonį įberkite druskos ir pipirų. Įpylę sriubą į dubenėlį, papuoškite kokoso traškučiais (kuriuos prieš tai galite pakepinti sausoje keptuvėje... jei netingite). 

2014 m. rugpjūčio 18 d.

Antroji Whole30 savaitė

Praėjo visos vasaros šventės, ilgieji savaitgaliai ir atostogos (jei vis dar atostogaujate, leiskite paklausti, ką veikiate prie kompiuterio?), tad galime aptarti ir antrosios Whole30 savaitės receptus. Dabar kai žiūriu į nuotraukas, bandau prisiminti, kuo antroji savaitė skyrėsi nuo pirmosios. Matau tik kad patiekalus fotografavau kitu objektyvu. Na, ką gi.

Cukinijos makaronai su avokado majonezu ir šonine
2 cukinijos 
žiupsnelis druskos
4 juostelės šoninės
1 avokadas
pipirų

Cukinijas supjaustome plonais šiaudeliais. Tam geriausiai tinka spiralinė pjaustyklė ar bulvių skustukas-šiaudelių pjaustyklė (pirmąjį galite įsigyti ebay, antrąjį - turguje ar parduotuvėse). Cukinijų šiaudelius apibarstom druska, išmaišom ir sudedam į virš dubens pakabintą sietelį. Ten jas palikite 15-20 min., o po to lengvai nuspauskite ir išverskite ant popieriniu rankšluostėliu išklotos lėkštės. Pakepinkite šoninę, ją taip pat išverskite ant popierinio rankšluostėlio. Majonezą ir avokadą sutrinkite rankiniu trintuvu, įberkite pipirų. Nusausintus cukinijų šiaudelius padalinkite į dvi lėkštes, šoninę sulaužykite/suplėšykite į mažus gabalėlius, suberkite ant cukinijų, padalinkite avokadinį majonezą.

Saldžiųjų bulvių salotos su mėlynėmis
3 vidutinės saldžiosios bulvės
1/2 raudonojo svogūno
3 saliero stiebukai
1 viščiuko ketvirtis (ar kita viščiuko dalis)
1/2 puodelio mėlynių
5 š. majonezo
1 arb. š. garstyčių
1 arb. š. balzamiko acto
1/8 arb. š. cinamono
druskos ir pipirų
Saldžiąsias bulves nulupkite, supjaustykite nedideliais kubeliais ir dėkite į pasūdytą verdantį vandenį. Virkite 8-10 min., kol bulvės suminkštės. Nusunkite vandenį ir bulves atidėkite į šalį, kad šiek tiek atvėstų. Atskirame indelyje sumaišykite majonezą, garstyčias, balzamiko actą, cinamoną, druską ir pipirus, gerai išmaišykite. Svogūną, salierus ir vištieną smulkiai supjaustykite, sumaišykite su bulvėmis, įdėkite padažą, sumaišykite, suberkite mėlynes. Pakaks 4 žmonėms.

Saliero šaknies ir žiedinio kopūsto piurė su krevetėmis
1 vidutinė saliero šaknis
1/2 žiedinio kopūsto
1/2 arb. š. druskos
3 š. alyvuogių aliejaus
krevečių

Saliero šaknį nulupkite ir supjaustykite 1 cm dydžio kubeliais, žiedinį kopūstą išskaidykite į nedidelius žiedinėlius. Daržoves suberkite į garų puodą ir garinkite kol jos suminkštės (15 min.). Išvirusias daržoves suberkite į trintuvo indą (ar virtuvinį kombainą), supilkite alyvuogių aliejų, druską ir trinkite iki masė taps vientisa. Jei ji atrodo nepakankamai minkšta, galite įpilti kelis šaukštus vandens iš garų puodo.
Mano krevetės buvo paprasčiausios šaldytos virtos krevetės, kurias atšildžiau karštame vandenyje, bet jūs neabejotinai galite gaminti ir šviežias krevetes ar pasitelkti kokį kitą baltymų šaltinį.

Maišyta kiaušinienė su lašiša
2 kiaušiniai
1 skardinė virtos lašišos
druskos ir pipirų

Kiaušinius lengvai išplakite, įberkite šiek tiek druskos ir pipirų, supilkite į keptuvę su šiek tiek kokoso aliejaus (ar kito naudojamo aliejaus) ir maišydami kepkite. Kiaušiniams įpusėjus kepti (t. y. dar visiškai neiškepus, bet jau susitraukus), sudėkite susmulkintą virtą lašišą, išmaišykite ir dar kiek pakepę, kad lašiša spėtų sušilti, kiaušininę išverskite į lėkštę. Taip paprasta, kad man net nepatogu tai vadinti receptu.

Azijietiškas aštrus kiaulienos troškinys su kokosu
600 g kiaulienos
2 morkos
1/4 saliero šaknies
1 svogūnas
3 česnako skiltelės
200 ml vandens
300 ml kokoso pieno
1 citrina
1 arb. š. druskos
5 š. kokoso drožlių
1 citrinžolės stiebelis (ar džiovintos citrinžolės)
1/2 čili pipiro
šviežios kalendros
1 laimas

Kiaulieną supjaustykite juostelėmis, nulupkite morkas, saliero šaknį, svogūną ir česnaką supjaustykite šiaudeliais ar kubeliais (svogūną ir česnaką verčiau smulkiau). Į keptuvę aukštesniais kraštais įpilkite kokoso aliejaus ir sudėkite svogūną, pakepkite kol jis taps skaidrus, suberkite morkas bei salierus, mėsą bei kokoso drožles ir apkepkite kol mėsa apskrus. Supilkite vandenį ir kokoso pieną, įspauskite citriną ir nutarkuokite jos žievelę, sudėkite susmulkintą citrinžolę ir čili pipirą. Virkite ant nedidelės ugnies, kol skysčių kiekis sumažės per pusę, pagal skonį įberkite pipirų ir druskos. Tiekite prieš tai ant viršaus išspaudę 1/4 laimo sultis. Pakaks 4 asmenims.
Receptas pritaikytas pagal Tina Nordstrom's Scandinavian Cooking.

Žaliųjų daržovių sriuba
3 š. kokoso aliejaus ar ghi sviesto
1 svogūnas
2 česnako skiltelės
6 puodeliai (1,5 litro) stambiai pjaustytų žalių daržovių (cukinijų, brokolio, saliero - ko tik turite)
4 puodeliai (1 litras) sultinio
1 puodelis kalendros, baziliko ar petražolių
žiupsnelis druskos
1 citrinos sultys
Svogūną ir česnaką susmulkinkite ir pakepkite aukštesnėje keptuvėje (ar puode) su kokoso aliejumi iki svogūnai taps permatomi. Sudėkite daržoves, pamaišykite ir po minutės supilkite sultinį. Užvirkite, o tada sumažinkite ugnį, kad sriuba vos virtų ir palikite 10-15 min. Tuomet suberkite žoleles ir druską. Nukelkite nuo viryklės ir sutrinkite rankiniu trintuvu. Įmaišykite citrinos sultis. Jei norite, galite pagardinti čederio sūriu.
Receptas iš I Quit Sugar.

2014 m. rugpjūčio 14 d.

Pirmoji Whole30 savaitė

Whole30 mėnesio receptų apžvalgą pradėkime nuo pirmosios savaitės (kažkaip būtų nelogiška pradėti nuo ketvirtosios). Kai kurie patiekalai tikrai paprastučiai, jiems tikrai nereikia receptų, tačiau kad jau pažadėjau receptus, tai verčiau surašysiu viską (viską. kaip išvirti kiaušinį irgi bus).

Špinatų salotos su vištiena ir braškėmis
Nemaža sauja špinatų
1 avokadas
10 braškių
1 virtas viščiuko ketvirtis (ar kita viščiuko dalis)
anakardžių riešutų
šlakelis alyvuogių aliejus
žiupsnelis druskos
1 arb. š. citrinos sulčių

Viską sumaišome. Recepto pabaiga. (Aš rimtai). Padalinam į dvi dalis ir vieną dalį pasiliekam neštis į darbą pietums.

Braškių "jogurto" su kokoso aliejumi receptas čia. Medaus nenaudokite ar vietoj jo dėkite bananą.

Azijietiška kiaušinienė su pomidorais
2 kiaušiniai
1 svogūno laiškas (t. y. 1 svogūniukas su laiškais)
1 didelis pomidoras
šaukštelis citrinos sulčių
druskos ir pipirų

Kiaušinius išplakite, įberkite druskos ir pipirų. Svogūno laiškus supjaustykite, atskirkite baltą (svogūnėlio) dalį ir žalius laiškus, baltąją suberkite į kiaušinius. Į keptuvę įpilkite aliejaus, supilkite kiaušinių masę ir maišydami kepkite iki kiaušiniai bus beveik iškepę.  Kiaušinius išimkite iš keptuvės, įpilkite dar šiek tiek aliejaus ir suberkite smulkiai kubeliais supjaustytus pomidorus bei citrinos sultis. Pakepkite, kol pomidorais suminkštės, o tada suberkite atgal kiaušinius ir žaliąją svogūnų laiškų dalį, išmaišykite.Po minutės ar dviejų jau galite tiekti.

Avietiniai plantanų ledai
1 prinokęs plantanas
200 ml kokoso pieno (gero kokoso pieno, o ne kokio tik 40 proc. kokoso ir 60 proc. vandens turinčio)
sauja aviečių

Plantaną sutrinti kartu su kokoso pienu ir avietėmis. Sutrintą masę arba supilkite į ledų aparatą (jei tokį turite), arba į indelį, kurį dėkite į šaldymo kamerą 2-3 valandoms, kas pusvalandį vis pamaišydami.

Veršienos troškinys
800 g veršienos, supaustytos kubeliais
3 š. kokoso miltų
druskos, pipirų
kokoso aliejaus ar ghi sviesto
2 morkos, nuluptos ir supjaustytos kubeliais
1/2 svogūno
150 g pievagrybių, perpjautų per pusę ar į 4 dalis
2 puodeliai (0,5 litro) vištienos sultinio

Kokoso miltus sumaišykite su žiupsniu druskos ir pipirų. Veršienos kubelius apvoliokite kokoso miltuose. Į gilią keptuvę įpilkite porą šaukštelių kokoso aliejaus ar ghi sviesto, įkaitinkite ir suberkite kokosmiltuotą veršieną. Apskrudinkite veršienos gabalėlius iš visų pusių, apie 6 min. Veršieną iš keptuvės išgriebkite ir įpilkite dar šiek tiek aliejaus, suberkite svogūną, morkas ir grybus ir maišydami kepkite kol suminkštės, apie 8-10 min. Supilkite sultinį ir išgriebtą veršieną ir užvirkite. Tada viryklės ugnį sumažinkite, kad veršienos troškinys vos vos virtų ir virkite kol veršiena suminkštės, o padažas sutirštės, t. y. apie 2 val. Skanaus.
Receptas pritaikytas pagal Martha Stewart.

Trintos pankolio ir saliero šaknies sriubos receptą rasite čia. Maniškė sriuba gana tirštoka dėl to, kad aš vietoj pusės saliero šaknies šįkart dėjau visą šaknį. Ir nepamirškite ant viršaus pabarstyti šoninės ar lašinukų gabaliukų - priduoda tekstūros ir papildomo skonio. 

2014 m. rugpjūčio 12 d.

Whole30 (2014 m. liepa)

Whole30 yra 30 dienų laikotarpis, kurio metu renkamės sveikesnį, natūralų maistą, atsisakome saldumynų, alkoholio. Iš tiesų, Whole30 yra laikotarpis, kuriuo griežčiau laikomės paleo taisyklių (kas yra paleo esu trumpai aprašiusi čia), tačiau bet koks šlamštmaisčio atsisakymas nors mėnesiui, kad ir nebūtinai visiškai pagal paleo taisykles, duoda naudą. Vieną Whole30 tinklaraštyje jau esu aprašiusi, o dabar atėjo laikas antrajam. Plačiau taisyklių nebevardinsiu, tačiau kadangi dažnai sulaukiu klausimų, ką galima valgyti Whole30 metu (o galimybių yra tikrai nemažai), toliau rasite 30 patiekalų, kuriuos gaminau ir valgiau liepos mėnesį. O per artimiausias dvi savaites tinklaraštyje atsiras ir visi šių patiekalų receptai, kad ir jūs galėtumėte išbandyti. 
Špinatų salotos su braškėmis ir vištiena // Braškių "jogurtas" su kokoso aliejumi // Azijietiška kiaušinienė su pomidorais
Avietiniai plantanų ledai // Veršienos troškinys // Trinta pankolio ir saliero šaknies sriuba
Kuo skyrėsi šis mano mėnuo nuo pirmojo Whole30 mėnesio? Pirmasis buvo sausį, kai daržovių teturim kopūstus, morkas ir vasarą paraugtus agurkus, ką jau kalbėti apie vaisius ar uogas (t. y. nėra net ką apkalbėti, nes tiesiog nieko nėra). O štai vasarą kur tik pasisuksi - visur šviežios daržovės ir galybės uogų. Prasidėjo braškės, vyšnios, tada avietės, mėlynės, šilauogės, agrastai... Jų šviežių gauti galim tik kartą metuose ir visai neilgai, todėl stengiausi nepraleisti progos ir susirinkti visus įmanomus vitaminus. Todėl nors Whole30 taisyklės neleidžia desertų, kaip matot keli mano patiekalai juos primena. Prisipažįstu kalta, tačiau pridursiu, jog juos valgiau ne kaip desertus, o kaip vakarienę karštą sekmadienio vakarą ir gamindama nenaudojau jokių natūralių ar dirbtinių saldiklių. 
Cukinijos makaronai su avokado majonezu ir šonine // Saldžiųjų bulvių salotos su mėlynėmis // Saliero šaknies ir žiedinio kopūsto piurė su krevetėmis
Maišyta kiaušinienė su lašiša // Azijietiškas aštrus kiaulienos troškinys su kokosu // Žaliųjų daržovių sriuba
Ir pavyzdžiui, taip nutikdavo, jog pas mane šaldytuve atsidurdavo kilogramas mėlynių. Nežinau, kaip pas jus, bet pas mane jos kaip stebuklingam šuliny - niekada nesibaigdavo. Valgiau vienas, dėjau į troškinius, į salotas, tačiau kaip nesibaigia, taip nesibaigia. Užtai labai sveika akims - be vargo praėjau medicininę patikrą vairuotojo pažymėjimui gauti. Tiesa, su kontaktiniais lęšiais, bet kas čia juos skaičiuoja. 
Vištienos salotos su apelsinais ir slyvų, kalendros ir mėtų padažu // Kepti kiaušiniai // Košė su bananais ir kokoso miltais
Keptų baklažanų užtepėlė su sėklų duonelėmis // Ispaniška paella su žiedinio kopūsto ryžiais // Trinta morkų sriuba su kokoso traškučiais
Ir be abejo, karštis daro savo, tad mėsos beveik visiškai nesinorėjo. Labiau traukė salotos, gaivūs ir vėsūs patiekalai. Paprastai mano patiekalai labai konservatyvūs - salotos, salotos, salotos. Na, ir pusryčiams kiaušiniai - tokie kaip matote trečios savaitės viršutinės eilės viduryje. Bet nesinorėjo visose trisdešimt nuotraukų pateikti salotas... t.y. penkiolikoje - kiaušinius ir penkiolikoje - salotas. Tačiau žinokit, kad tai irgi galimybė, ypač jei salotos kasdien vis kitokios. Hm, gal trečiąjį Whole30 paskirti vien salotų valgymui.
Keptos kopūstų, šoninės ir šalotų salotos // Saldžiųjų bulvių, morkų ir kepenėlių salotos // Daržovių troškinys (ratatouille) su vištiena
Lietiniai su daržovių troškiniu // Salotos su vištiena, šilauogėmis ir avokadu // Trinta pomidorų sriuba
Ar vien sriubų valgymui, nes beveik kiekvieną savaitę pradėjau virti sriubas. Jas itin nesunku pagaminti ir dažniausiai nereikia pjaustyti šimto penkių ingredientų ir dar šimto penkių pirkti, kurių po to dažniausiai ir nebepanaudoju. Salotų ir sriubų pasaulis beribis. Be to, labai nesudėtinga rasti gerų paleo sriubų. Svarbiausia turėti iš anksto virto kaulų sultinio, o visa kita priklauso nuo fantazijos. Aš asmeniškai nesuprantu grietinės paskirties sriuboje (gerai, teoriškai aš suprantu, bet praktiškai dažniausiai stengiuosi sriubą apvalgyti aplink tą samtį grietinės, kurį kažkas terkštelėjo man į dubenį), tad man net elementarūs barščiai yra paleo sriuba. Su šaltibarščiais šiek tiek sudėtingiau. 
Tuno ir avokado salotų geldelės // Salotos su keptais pomidorais ir ančiuviais //Kiaušiniai geltoname kario padaže
Šalta kreminė brokolių sriuba // Aštrus saldžiųjų bulvių ir kopūstų kario troškinys // Vištienos sriuba su "makaronais"
Na, ir suprantama, aktualiausias klausimas: kokie rezultatai? Kadangi aš jau iki šito Whole30 maitinausi daugiau mažiau panašiai, tik karts nuo karto įtraukdavau sūrį, varškę ar jogurtą, retkarčiais ryžius ar grikius, didesnio pokyčio (na, ar "kažko" trūkumo), kaip praėjusį kartą, pirmosiomis savaitėmis nepajutau. Tačiau namie gamintas maistas, jo įvairovė ir kokybė grąžino apetitą (kad ir apetitą salotoms) ir norą gaminti. Kasdien. Žinau, kitas jūsų klausimas: ar nukrito svorio? Taip, svoris krenta, net jei valgote iki soties, tačiau Whole30 pirmiausia pasireiškia pagerėjusia savijauta. Geresne nuotaika, gilesniu miegu, skaistesne oda (netikit? pabandykit!). Ir sotumo jausmas ateina daug greičiau. Tikriausiai daugiau maistinių medžiagų turintis maistas greičiau užpildo reikalingus vitaminų ir mineralų rezervuarus, o smegenys gauna signalą "Mes sotūs. Metas eiti nuveikti ką nors smagaus." Pvz., suplauti indus (juokauju... tačiau jei jums indų plovimas - smagi pramoga, gal norėtumėte apsigyventi kartu su manimi? Pažadu - pramogų netrūks). 
Tad štai ir visi mano liepos mėnesio patiekalai. Jei turit klausimų, rašykit - pasistengsiu į juos atsakyti. Jei domina išvardintų patiekalų receptai, apsilankykite tinklaraštyje kas porą dienų - per artimiausias dvi savaites pasistengsiu surašyti juos visus. Ir svarbiausia, pabandykit nors mėnesį pagyventi sveikiau - pagerėjusi savijauta ir nuotaika tikrai suteiks motyvacijos sveiką gyvenseną tęsti ir toliau. 

2014 m. rugpjūčio 8 d.

Košė su bananais ir kokoso miltais

Košė! Nes, kaip pasakytų A. Mamontovas, niekada mums košių nebus per daug! Gerai, jis taip tikriausiai nesakytų, nes jam šiuo metu aktualiau kiaušiniai - "išvirti ar iškepti", bet paprastų būdų paruošti greitus pusryčius tikrai nebus per daug. Šis -  jau ketvirtas košės receptas (taip, turiu priklausomybę), tačiau jis greičiausiai pagaminamas iš visų keturių, kadangi nereikia nieko mirkyti, nieko malti (o bananą galima sutrinti ir šakute), nereikia laukti, kol košė išbrinks. Ir ji labai soti, kadangi kokosas turi bruožą užpildyti skrandį. Tad skanių pusryčių! Ar vakarienės. Arba pietų. Arba naktipiečių, kai nesiseka užmigti, nes šalia gyvenantys kaimynai rengia vakarėlį su Balių muzika ir trečią valandą nakties dar patys bando dainuoti. Taip irgi būna.

Košė su bananais ir kokoso miltais
120 ml kokoso pieno (ar kitokio pieno)
120 ml vandens
1/4 puodelio (26 g) kokoso miltų
1 labai prinokęs bananas
1/2 arb. š. cinamono
1/4 arb. š. druskos
2 kiaušiniai
Kokoso pieną ir vandenį supilkite į puodą, jį pastatykite ant viryklės (vidutinės ugnies) bei maišydami suberkite kokoso miltus. Sutrinkite bananą ir jį taip pat supilkite į puodą, įberkite cinamono, druskos. Lengvai išplakite kiaušinius ir supilkite į košę, gerai išmaišykite. Maišydami pavirkite dar kelias minutes, kol košė sutirštės. Padalinkite į du dubenėlius, papuoškite uogomis, vaisiais, jogurtu ar riešutais ir tiekite.
Receptas iš The Healthy Coconut Flour Cookbook.

2014 m. rugpjūčio 1 d.

Sėklų duonelės su rozmarinais

Vakar perpiet keliaudama ieškoti geltonos kario pastos, girdėjau vaikiną sakant savo draugei: "Ačiū Dievui, bent oras nenormalus, o tai nebūtų apie ką su mažiau pažįstamais šnekėti." Na, tiesa, dar yra atostogų tema: kada eisi, kur važiuosi (į kaimą), kur iš tiesų norėtum važiuoti (į Maljorką), kiek ilgai ten būsi (kaip žinia, kelialapis į kaimą neribotas), tačiau, kai paaiškėja, jog pašnekovas atostogų nepripažįsta ir net nežada atostogauti, oro tema visada išgelbėja. Taigi oras. Eidama ieškoti minėtos kario pastos, nepatenkinta burbėjau (tyliai, mintyse, kad negąsdinčiau žmonių), jog atsibodo ta saulė. Po dešimties minučių išėjus iš parduotuvės jau teko gailėtis, kad nepasiėmiau skėčio. Išvada? Kad ir koks oras būtų Lietuvoje, jis vis tiek bus blogas. O blogu oru geriausiai nuotaiką pataiso draugų kompanija ir piknikas (blogu saulėtu oru - gamtoje, blogu lietingu oru - po stogu). O žinot, kas geriausiai tinka piknikui? Užtepėlės, kaip kad baklažanų baba ganoush ar avokadų guacamole. Ir nors jas kabinti galima daržovėmis: mažomis morkytėmis, brokolio žiedinėliais, marinuotais agurkėliais ir pan., tačiau kartais paįvairinimui puiku turėti mažų krekeriukų. Tad štai ir krekeriukų receptas, kuriuos aš vadinu duonelėmis, kadangi nesu tikra, ar krekeriukas yra lietuviškas žodis (anot mano žalio Lietuvių kalbos žodyno, krekenos ir krekesas tokie yra, o krekeris - ne, o anot interneto, krekeris reiškia programišių... o aš visą gyvenimą maniau, kad tai hakeris). Bet kuriuo atveju, linkiu gero pikniko, skanių duonelių ir blogo oro (kad būtų apie ką diskutuoti). 

Sėklų duonelės su rozmarinais
0,5 puodelio (80 g) ispaniškojo šalavijo sėklų (t. y. chia sėklų)
0,5 puodelio (80 g) saulėgrąžų sėklų
0,5 puodelio (80 g) sezamo sėklų
70 g migdolų (arba migdolų miltų)
2 skiltelės česnako
2 arb. š. smulkiai pjaustytų šviežių rozmarinų (ar kitų jums patinkančių žolelių)
0,25 arb. š. druskos
Kavos malūnėliu ar trintuvu smulkiai sumalkite migdolus. Dubenėlyje sumaišykite visas sėklas bei šviežiai maltus migdolus. Į rankinio trintuvo indą įpilkite vieną puodelį vandens, sudėkite druską, rozmarinus bei česnako skilteles ir sutrinkite (jei trintuvo neturite, tuomet česnakus ir rozmarinus smulkiai supjaustykite ir sumaišykite su vandeniu bei druska). Skystį supilkite ant sėklų mišinio ir gerai išmaišykite. Gautą košę tolygiai paskirstykite ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos (masė turėtų būti maždaug 0,5 cm storio) ir pašaukite į iki 165 C laipsnių įkaitintą orkaitę 30 minučių. Praėjus šiam laikui, skardą ištraukite, duoneles supjaustykite ir apverskite apatine puse į viršų bei leiskite dar 25 minutes pakepti. Iškepusioms duonelėms leiskite atvėsti ant skardos, na, o po to skambinkit draugams ir renkitės į pikniką. 
Receptas pritaikytas pagal I Quit Sugar