2015 m. rugpjūčio 11 d.

Keptas sumuštinis su HAVARTI sūriu ir žiedinio kopūsto duona

Nežinau, ar jums teko žaisti The Sims žaidimą (toks kompiuterinis žaidimas, kuriame reikia kontroliuoti skaitmeninę šeimą ir rūpintis jos gerove - gyvenimo simuliacija), bet jame sims'ai (tie skaitmeniniai žmogeliai) net ir su menkais gaminimo mokėdavo pasigaminti tokius kvadratėlius (kurie maniškiams kažkodėl dažniausiai sudegdavo) - grilled cheese (kepti sumuštiniai su sūriu). Pas mus Lietuvoje tai gana retai randamas valgis, bet JAV grilled cheese - vienas pagrindinių "jaukaus maisto" (comfort food) patiekalų - dvi gausiai sviestu apteptos duonos riekutės ir tarp jų ištirpęs tįstantis sūris, apkeptos keptuvėje. Jauku, greita ir paprasta. Tačiau tiems, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių negali ar nenori valgyti gliuteno ar net grūdų, ne visada taip paprasta pasimėgauti tokiu jaukiu maistu. Beeeeeet, į pagalbą vėl galime pasitelkti dažną šio tinklaraščio svečią - žiedinį kopūstą (odžių jam nebekursiu, nes jau darosi nebesmagu, kad pusė tinklaraščio įrašų mini mano meilę žiediniam kopūstui ir jo universalumui). Ir patikėkit manimi, (kaip visada) žiedinio kopūsto skonio šiuose sumuštiniuose tikrai nejusite. Aš pažadu!
Taigi, pasirūpinom duona, tad reiktų kito itin svarbaus ingrediento - sūrio, geriausia puikiai tirpstančio ir pasižyminčio išskirtiniu skoniu. Kaip jau minėjau, UAB "Eugesta", pristatydama Lietuvos rinkai naują Danijos prekės ženklo "Arla" produkciją, nemažai tinklaraštininkų pavaišino naujais sūriais, tarp kurių buvo ir man dar negirdėtas Havarti sūris. Havarti - tai puskietis daniškas karvės pieno sūris. Man patiko jo švelnus, nepretenzingas ir net kiek saldokas skonis. Tai, kad Havarti puikiai tirpsta, ir nulėmė jo likimą atsidurti tarp dviejų žiedinio kopūsto duonos riekučių.

Keptas sumuštinis su Havarti sūriu ir žiedinio kopūsto duona
1 vidutinis žiedinis kopūstas
1 kiaušinis
50 g mocarelos sūrio (1 nedidelis rutuliukas)
0,5 arb. š. druskos
0,25 arb. š. maltų juodųjų pipirų
1 š. sviesto
100 g Havarti sūrio (kurio įsigyti rasite Rimi parduotuvėse)
Žiedinį kopūstą sulaužykite į žiedynėlius, suberkite į virtuvinį kombainą ir susmulkinkite, kol žiedinis kopūstas ims priminti ryžių grūdelius. Žiedinio kopūsto turėtumėte gauti apie 3 puodelius (750 ml), kuriuos supilkite į mikrobangų krosnelei atsparų indą. Indą su žiediniu kopūstu statykite į mikrobangę, nustatykite aukščiausiu pajėgumu ir kaitinkite 8 minutes, kol žiedinio kopūsto "grūdeliai" išvirs. Ištraukę leiskite šiek tiek pravėsti ir tuomet išvirusius "grūdelius" gerai nusunkite per marlę ar sūrmaišį (tačiau nepamirškite atvėsinti, nes priešingu atveju - nusideginsite). Žiediniame kopūste turi beveik nelikti jokio skysčio, kuris galėtų sugadinti duonos riekučių patvarumą. Į nusunktą žiedinį kopūstą įmuškite kiaušinį, suberkite druską, pipirus, sutarkuokite mocarelos sūrį ir gerai išmaišykite. 
Orkaitę įkaitinkite iki 220 C temperatūros. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumį, kurį gausiai ištepkite alyvuogių aliejumi. Žiedinio kopūsto masę padalinkite į keturias dalis ir formuokite duonos riekutes (o jos nebūtinai turi būti kvadratinės - tiks ir stačiakampės, apvalios, ovalios, trikampės, oktagono formos ir kt.). Kepimo skardą kiškite į orkaitę ir kepkite 16 min. arba iki riekutės gražiai apskrus. Ištraukite skardą ir palikite 10 min. atvėsti, o po to atsargiai nuo popieriaus nulupkite žiedinio kopūsto duonos riekutes. Sutarkuokite Havarti sūrį (jei kiek sunkoka tarkuoti, galite sūrį šiek tiek pašaldyti, tik prieš tai nepamirškite išimti sūrio gabaliukus skiriančių popieriaus juostelių). Duonos riekelių vieną pusę aptepkite sviestu. Po vieną riekutę sviestuotąja puse dėkite į įkaitintą keptuvę, ant viršaus berkite pusę sutarkuoto Havarti sūrio ir uždenkite kita riekute (šįkart sviestu ištepta puse turėtų žiūrėti į viršų). Sumažinkite ugnį ir sumuštinį apkepkite iš pradžių iš vienos pusės (apie 2-3 min.), o tada apvertę, iš kitos (taip pat 2-3 min.). Tą pačią procedūrą pakartokite ir su kitomis dviem riekutėmis. Ir, be abejo, nepamirškite suvalgyti, kol dar šilti. 
Receptas pritaikytas iš The Iron You. 

2 komentarai:

  1. Šitą gėrį būtinaigaminsiu, kai tik turėsiu orkaitę! Kai pamačiau nuotrauką IG, galvojau pasidaryti ją telefono užsklanda,tada slapčiomis galėčiau paveiksliukų dieta užsiimti. Žaviai kūrybinga receptas! Puikiai pritaikei sūrį!

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. O geriausia, kad jis ne tik gražiai atrodo, bet ir labai labai labai skanus yra. Man skaniau už tikros duonos sumuštinius, taip kad laukiam tavo orkaitės :)

      Panaikinti